Skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy

Cześć! Nazywam się Rafał Chmielewski i jestem… – jak sam to nazywam – sprawcą tego całego kosmicznego zamieszania ;D

A dokładniej…  powołałem do życia Grupę web.lex, w ramach której wspieramy kancelarie prawne w zdobywaniu wielkiego i pięknego Świata. W tym za pomocą prawniczych blogów. 

Po ukończeniu studiów prawniczych na UW i potem podyplomowych podatkowych na SGH rozpocząłem pracę „moich marzeń” w BIG4. Niestety zamiast spełnienia marzeń znalazłem się w korporacyjnej klatce, w której czułem się tak, jakby ktoś zabrał mi słońce i radość życia.

W wyniku różnych zdarzeń szczęśliwy opuściłem mury szklanego biurowca, ale przyrzekłem sobie wówczas, że już nigdy nie będę robił rzeczy, które nie powodują, że widzę sens swojej pracy. Sens dla siebie i innych.

Cała historia z web.lex i prawniczymi blogami rozpoczęła się w 2007 roku…

2007

Być może byłeś / byłaś jeszcze wtedy aplikantem prawniczym, wówczas to założyłem pierwszy podatkowy blog prawniczy PodwojneOpodatkowanie.pl. Praca w nim zajmowała mi cały dostępny czas pomiędzy różnymi zadaniami, jakie w tym czasie wykonywałem siedząc na 14 piętrze szklanego biurowca, w którym wówczas siedzibę miało KPMG.

Blog ten, dzięki swojej popularności, przyniósł mi wystarczająco dużo zysku, aby w roku 2008 podjąć decyzję o odejściu z korporacji i zmianie swojego życia wedle reguł, które chciałem ustalać samodzielnie. Wiele się wówczas działo: udzielałem wywiadów w Gazecie Prawnej, pisałem komentarze do wydarzeń prawno-politycznych, pisałem także do Monitora Podatkowego, wspierałem nawet ówczesnego RPO swoim doświadczeniem w zakresie opodatkowania dochodów zagraniczych. Wszystko to było efektem prowadzenia wspomnianego bloga podatkowego.

2009

W grudniu 2009 roku, po długich miesiącach przemyśleń i planowania, założyłem w końcu blog marketingowy e-Marketing Prawniczy, na łamach którego – na bazie swoich własnych doświadczeń – zacząłem szerzyć w naszej branży wiedzę o tym, w jaki sposób kancelaria prawna może wykorzystać narzędzie, jakim jest blog, do budowy swojej marki i wizerunku, oraz w jaki sposób może ona tym sposobem generować większe zyski.

Obecnie bloga tego już nie prowadzę, a w zamian powstał blog RafałChmielewski.biz 

2010

Po roku założyłem web.lex – pierwszą i jedyną jak dotąd w Polsce i Europie firmę konsultingową, która pomaga kancelariom prawnym zdobywać wielki i wspaniały świat za pomocą prawniczych blogów.

Przez następne lata web.lex zaczął się intensywnie rozwijać. Z jednej strony przybywało nam kancelarii, które chcą z nami współpracować, a z drugiej zaczęliśmy poszerzać naszą ofertę zdając sobie sprawę z jednej rzeczy: nasze wsparcie znacznie wykracza poza samą budowę i wsparcie blogów prawniczych. Nie jedynym, ale może najważniejszym przejawem tego podejścia stała się organizacja corocznej – zamkniętej konferencji web.lex Meeting, oraz stworzenie zamkniętego portalu z bazą wiedzy biznesowej i licznymi biznesowymi szkoleniami.

W tym czasie ja sam zacząłem lepiej rozumieć naszą organizację, jakie są jej wartości i jak budować ją silną na solidnych i trwałych fundamentach. Wówczas to wykrystalizowała się nasza kultura organizacyjna wraz z wartościami, które wszystkie razem zmierzają do idei wspólnej i uczciwej pracy oraz chęci pomocy prawnikom w ich codziennych zmaganiach, nie tylko zawodowych.

2016

W tym roku wydałem pierwszy (zapewne na całym Świecie, a na pewno w Polsce) poradnik o blogowaniu w kancelarii prawnej, pt. Pamiętnik Adwokata. Książka natychmiast stała się jednym z bestsellerów księgarni OnePress.

Po premierze książki, zamknąłem blog marketingowy i otworzyłem blog o tym samym tytule, co książka: Pamiętnik Adwokata, który skupiał się już nie tylko na blogowaniu, ale także zaczął poruszać wiele innych, istotnych w zarządzaniu kancelarią prawną, wątków.

Od jakiegoś czasu zastanawiałem się także, jak jeszcze web.lex może realizować naszą misję i jeszcze lepiej pomagać prawnikom i ich kancelariom.

Zdawałem sobie przy tym sprawę z tego, że pomocy tak naprawdę potrzebują początkujący prawnicy, którzy nagle po aplikacji wrzuceni w sidła konkurencyjnego rynku, mają bardzo trudny orzech do zgryzienia. Jak mogę im pomóc?

2017

Z tych przemyśleń narodziła się idea bezpłatnej księgowości prawniczej przez pierwsze 12 miesięcy funkcjonowania młodej kancelarii. Pierwszy rok to jest czas, kiedy każda kancelaria może zacząć się intensywnie rozwijać, jeśli tylko będzie miała środki na promocję, a te może sobie zaoszczędzić właśnie nie płacąc za usługę księgowej.

Ostatecznie w sierpniu 2017 roku sąd rejestrowy dokonał wpisu w KRS naszej nowej spółki web.lex Bookkeeping i od tego momentu mogliśmy rozpocząć naszą działalność księgową. Hurra! 🙂

2018

W tym roku założyłem podcast W drodze do kancelarii. Podcast ten również idealnie wpasowuje się w naszą ideę pomocy młodym kancelariom, gdyż każdy początkujący prawnik jest również na swojej „drodze do kancelarii”, albo dzień w dzień do tej kancelarii podróżuje. Do podcastu zapraszam „doświadczonych prawników, którzy niejedną wiosnę w todze mają już za sobą”. Ciebie również zapraszam do posłuchania!

2019

Jak wspomniałem, w web.lex wspieramy prawników nie tylko pod kątem zawodowym, ale także w innych sferach życia. Dlatego w roku 2019 zarejestrowaliśmy w KRS Fundację web.lex – prawnicy prawnikom, której celem statutowym jest wsparcie prawniczych rodzin w ich trudnych sytuacjach życiowych.

Jeśli chcesz wesprzeć naszą Fundację, to numer konta znajdziesz na tej stronie. A może znasz prawnika w trudnej sytuacji rodzinnej, to również daj nam znać – być może nasza Fundacja będzie mogła mu jakoś pomóc.

Dokąd idziemy…

Dzisiaj Grupa prawników, których wspieramy w zdobywaniu Świata za pomocą prawniczych blogów przekracza 100. Są to nie tylko prawnicy z Polski, ale także z Kijowa, Londynu, Wiednia czy Dusseldorfu. Liczba blogów, jakie z nami prowadzą, przekracza już 200. 

Dojście do tego momentu nie było łatwe i często musieliśmy mierzyć się z wątpliwościami i przeciwnościami (całą historię poznasz na stronie web.lex). I z pewnością takie chwile wciąż są jeszcze przed nami. 

Mimo tego jednak cały czas planów mamy całe mnóstwo. Mam nadzieję, że czasu nam wystarczy, aby wszystkie zrealizować. Najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed nami, to aby wraz ze wzrostem całej Grupy web.lex utrzymać naszą wyjątkową kulturę i misję w połączeniu z wartościami, jakie nam przyświecają.

Nadal chcemy z taką samą pasją i zaangażowaniem wspierać kancelarie w rozwoju i zmieniać Świat na nieco bardziej słoneczny. 

Słonecznie Cię pozdrawiam!
Rafał Chmielewski 🙂